Hemuler
Hemulerna bor i Mumindalen och de älskar ordning. De tycker om att bestämma och väntar att alla regler följs till punkt och pricka. Men hemulerna är inte bra på att lyssna på andras åsikter och de har överhuvudtaget inget sinne för humor.
För många hemuler är det så viktigt att samla på saker att de inte hinner tänka på något annat. När de väl börjat samla på frimärken eller växter eller något annat, lägger de ner stor möda på att få samlingen komplett. När det inte längre saknas någonting i samlingen börjar de samla på något annat.
När hemulerna blir arga är de litet skrämmande, men också när de menar väl kan de åstadkomma mycket skada genom sin stora envishet. Polismästar-hemulen som jagar Stinky är riktigt trevlig mot alla och botaniker-hemulen för sin del är en person som inte kan inte sluta upp med att samla. Hemulerna är i storlek lite större än mumintrollen.
Hemulerna kan du läsa om redan i den första muminboken Småtrollen och den stora översvämningen.
Mumintrollet
Muminmamman
Muminpappan
Lilla My
Snusmumriken
Snorkfröken
Sniff
Mårran
Too-Ticki
Stinky
Hemuler
Hattifnattarna
Tofslan och Vifslan
Mymlan
Filifjonkan
Rådd-djuret